Bilans energetyczny

Praktycznie każdy spożywany posiłek zawiera kalorie, które przetwarzane są przez nasz organizm na energię potrzebną do jego prawidłowego funkcjonowania. Bilans energetyczny w dużym skrócie możemy określić jako równowagę pomiędzy ilością energii dostarczonej z pożywieniem, a wydatkiem energetycznym organizmu.

Praktycznie każdy spożywany posiłek zawiera kalorie, które przetwarzane są przez nasz organizm na energię potrzebną do jego prawidłowego funkcjonowania. Bilans energetyczny w dużym skrócie możemy określić jako równowagę pomiędzy ilością energii dostarczonej z pożywieniem, a wydatkiem energetycznym organizmu (utrzymanie procesów życiowych, funkcje narządów wewnętrznych, zapewnienie stałej temperatury ciała, aktywność fizyczna).

Tycie to nic innego, jak efekt magazynowania energii przez nasz organizm. Jest to możliwe, gdyż większość z nas zjada w ciągu jednego dnia zdecydowanie większą ilość kalorii, niż przewiduje nasze dzienne zapotrzebowanie. Energia dostarczana do organizmu wykorzystywana jest jako siła napędowa wszystkich układów i narządów, a jej nadmiar magazynowany w postaci tłuszczu.

bilans energetyczny

Jednym z głównych powodów dla których ludzie tyją jest dodatni bilans energetyczny organizmu. Występuje on wtedy, gdy w ciągu dnia spożywamy więcej kalorii niż zużywamy. Powstała w ten sposób nadwyżka jest magazynowana w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. To dlatego kontrola bilansu energetycznego jest podstawowym założeniem diety odchudzającej, która dąży do spalania energii zmagazynowanej w postaci tłuszczy. Aby to osiągnąć, trzeba utrzymywać ujemny, dzienny bilans energetyczny (czyli jeść w ciągu dnia mniej kalorii niż zużywamy). Dzięki temu, by uzupełnić niedobór kalorii, nasz organizm sięgnie, po te zmagazynowane w tkance tłuszczowej i rozpocznie się jej spalanie – tak zaczynamy chudnąć!

Aby móc kontrolować swój bilans energetyczny musisz znać swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne – sprawdź je na naszej stronie (kalkulator BMI)

Porady dietetyka

Masa startowa

szybki i racjonalny sposób na jej uzyskanie

więcej porad

Inspiracje kulinarne

Zupa dyniowa - 4 porcje po 115 kcal

Pyszna zupa dyniowa sprawdzi się jako posiłek dla całej rodziny. Odpowiednio dobrane przyprawy równoważą neutralny smak dyni i powodują, że posiłek zadowoli każdego amatora smacznej kuchni. Łatwa i szybka w przygotowaniu.

więcej inspiracji

Sklep

Zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej »