Kaloria - z czym to się je?

Poznaj definicję i zapoznaj się z podstawowymi informacjami, czym grozi nadmiar kalorii w pożywieniu i jak sobie z nim poradzić.

Czym jest kaloria?

Z definicji kaloria (cal) to ilość ciepła potrzebna do podgrzania, pod ciśnieniem 1 atmosfery, 1 g czystej chemicznie wody o 1 °C od temperatury 14,5 do 15,5 °C. Jedna cal =  to 4,1855 J. Energetyka produktów spożywczych podawana jest w kcal czyli 1000 cal albo też kJ.

Spożywając dane makroskładniki spożywcze dostarczamy organizmowi następującej ilości energii:

  • w 1g błonnika pokarmowego znajdują się 2,5kcal,
  • w 1 g białka i węglowodanów 4kcal,
  • w 1g etanolu 7kcal
  • w 1g tłuszczu 9kcal.
  • w 1g wody 0kcal

Ile kalorii Potrzebujemy do życia?

Do podstawowych procesów życiowych potrzebna jest energia, którą można obliczyć między innymi z wzoru Harrisa i Benedicta. Na podstawowe procesy życiowe składa się między innymi: oddychanie, utrzymanie pracy narządów wewnętrznych, utrzymanie układu krwionośnego, nerwowego czy utrzymanie odpowiedniej termogenezy ciała. PPM (podstawową przemianę materii) przyspiesza stres, ruch, ilość posiadanej masy mięśniowej oraz spożywanie pokarmu (białka podnoszą termogenezę o conajmniej 25%, węglowodany o 4%, tłuszcze o 16%). Dlatego też diety, które  zawierają większą ilość białka - do takiej diety zaliczamy dietę SmartFood - skuteczniej "odchudzają". CPM (całkowita przemiana materii) jest to energia jaką należy dostarczyć do organizmu aby uzyskać status Quo.

kco to jest kaloria

Czym grozi nadmiar kalorii ?

Nadmiar spożytej energii czyli więcej niż CPM, prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Rewolucja technologiczna, nieograniczony dostęp do żywności, coraz mniejsza aktywność wśród społeczeństwa oraz ewolucyjne preferowanie smaku słodkiego, sprzyja zwiększonemu spożywania pokarmu i stopniowemu "rozrastaniu się społeczeństwa".

Co zrobić aby ograniczyć nadpodaż kalorii?

Skuteczną walką z nadmierną masą ciała jest zmiana nawyków żywieniowych i dostarczanie organizmowi mniej energii niż CPM. Jednakże jest to trudne z uwagi na szereg pokus czekających na osobę chcącą się odchudzać: smak słodki, łatwy dostęp do żywności, ewolucja i pobudzenie ośrodka głodu. Program zaoferowany przez SmartFood pozwoli wyrobić nawyki żywieniowe, ustrzec się smaku słodkiego (dzięki słodkim koktajlom, deserom i batonom) a przede wszystkim dzięki niskiej energetyczności - skutecznie zredukuje zbędne kilogramy.

Porady dietetyka

Czym jest kaloria?

Poznaj definicję i zapoznaj się z podstawowymi informacjami, czym grozi nadmiar kalorii w pożywieniu i jak sobie z nim poradzić.

więcej porad

Inspiracje kulinarne

Zupa dyniowa - 4 porcje po 115 kcal

Pyszna zupa dyniowa sprawdzi się jako posiłek dla całej rodziny. Odpowiednio dobrane przyprawy równoważą neutralny smak dyni i powodują, że posiłek zadowoli każdego amatora smacznej kuchni. Łatwa i szybka w przygotowaniu.

więcej inspiracji

Sklep

Zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej »