Dieta, jej rola i prawidłowe zbilansowanie.

Pobieranie pokarmu jest jedną z podstawowych potrzeb, których zaspokojenie warunkują życie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

Odpowiednie zbilansowanie diety oraz podaż poszczególnych składników pokarmowych zapewnia komfort fizyczny i psychiczny, dostarcza niezbędnego budulca, pełni funkcję regulującą, energetyczną i zapasową. Liczne badania wykazały zależność pomiędzy prawidłową dietą a mniejszą zachorowalnością na choroby cywilizacyjne między innymi cukrzycę, miażdżycę czy choroby nowotworowe. Dobrze dobrane żywienie gwarantuje 70% sukcesu otrzymania idealnej sylwetki.

Dieta zbilansowana

Jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta?

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zawierać pełen zestaw makro i mikro składników odżywczych, które występują w odpowiednich proporcjach energetycznych. Całkowita energia diety powinna składać się z 12-15% białka, 25-30% tłuszczu i 55-60% węglowodanów. Dodatkowo należy pamiętać o dostarczaniu płynów 1 ml płynu na 1 spożytą kcal, np. dla osoby z zapotrzebowaniem energetycznym 3000 kcal należy uzupełnić dziennie 3 litry wody. Kolejnymi składnikami niezbędnymi w diecie jest błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do niedożywnienia ilościowego i jakościowego oraz do nadmiaru/niedoboru energii lub składników odżywczych. Zarówno niedobory jak i nadmiary w dłuższym okresie czasu mogą prowadzić do zaburzenia homeostazy co prowadzi do pogorszenia funkcjonowania organizmu czego konsekwencją są stany chorobowe.

Porady dietetyka

Sen

Sen pomaga regulować wszystkie funkcje organizmu, z apetytem i metabolizmem włącznie, a zaburzenia snu zwiększają apetyt i spożycie kalorii. Jeśli śpimy za mało mamy gorszy nastrój, mniej wydajnie pracujemy, trudniej nam się trenuje, a poza tym odczuwamy większą ochotę na kaloryczne przekąski. Brak snu powoduje, że w ciągu dnia jesteśmy ociężali, poruszamy się wolniej i mniej chętnie, co przekłada się na mniejsze wydatki energetyczne.

więcej porad

Inspiracje kulinarne

Zupa dyniowa - 4 porcje po 115 kcal

Pyszna zupa dyniowa sprawdzi się jako posiłek dla całej rodziny. Odpowiednio dobrane przyprawy równoważą neutralny smak dyni i powodują, że posiłek zadowoli każdego amatora smacznej kuchni. Łatwa i szybka w przygotowaniu.

więcej inspiracji

Sklep

Zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej »