Dieta, jej rola i prawidłowe zbilansowanie.

Pobieranie pokarmu jest jedną z podstawowych potrzeb, których zaspokojenie warunkują życie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

Odpowiednie zbilansowanie diety oraz podaż poszczególnych składników pokarmowych zapewnia komfort fizyczny i psychiczny, dostarcza niezbędnego budulca, pełni funkcję regulującą, energetyczną i zapasową. Liczne badania wykazały zależność pomiędzy prawidłową dietą a mniejszą zachorowalnością na choroby cywilizacyjne między innymi cukrzycę, miażdżycę czy choroby nowotworowe. Dobrze dobrane żywienie gwarantuje 70% sukcesu otrzymania idealnej sylwetki.

Dieta zbilansowana

Jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta?

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zawierać pełen zestaw makro i mikro składników odżywczych, które występują w odpowiednich proporcjach energetycznych. Całkowita energia diety powinna składać się z 12-15% białka, 25-30% tłuszczu i 55-60% węglowodanów. Dodatkowo należy pamiętać o dostarczaniu płynów 1 ml płynu na 1 spożytą kcal, np. dla osoby z zapotrzebowaniem energetycznym 3000 kcal należy uzupełnić dziennie 3 litry wody. Kolejnymi składnikami niezbędnymi w diecie jest błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do niedożywnienia ilościowego i jakościowego oraz do nadmiaru/niedoboru energii lub składników odżywczych. Zarówno niedobory jak i nadmiary w dłuższym okresie czasu mogą prowadzić do zaburzenia homeostazy co prowadzi do pogorszenia funkcjonowania organizmu czego konsekwencją są stany chorobowe.

Porady dietetyka

Regularność posiłków

Dostarczanie niezbędnej energii organizmowi w stałych porach jest bardzo istotnym czynnikiem skutecznego odchudzania. Dowiedz się dlaczego.

więcej porad

Inspiracje kulinarne

Surówka z porem, marchewką i jabłkiem - 166 kcal

Pyszna surówka warzyw, owoców i orzechów, którą możemy przygotować o każdej porze roku ze względu na dostępność produktów. Łatwa w przygotowaniu i zaspokajająca apetyty na dłuższy czas.

więcej inspiracji

Sklep

Zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej »