Dobre praktyki

W tym dziale znajdziesz sporo porad i informacji na temat skutecznej diety, żywności i produktach. Dowiedz się co robić, aby mądrze i zdrowo gubić zbędne kilogramy.


 1. Węglowodany – najważniejsze informacje i właściwości

  Trzeci makroskładnik reprezentowany przez monosacharydy i disacharydy to węglowodany. W formie dostępnej do jedzenia określany jest jako produkt spożywczy podlegający procesom metabolicznym w ludzkim organizmie. Żaden inny element diety nie powinien być bardziej pilnowany i spożywany z rozwagą. Jego niedobór zdarza się niezwykle rzadko, natomiast nadmiar odpowiada za większość chorób cywilizacyjnych oraz aktywację nowotworów.

  Czytaj więcej

 2. Tkanka tłuszczowa - najważniejsze informacje i właściwości

  Ukryta pod skórą warstwa tłuszczu jest nieodłącznym elementem ludzkiego ciała, który w razie potrzeby zostanie wykorzystany jako energia. Okazuje się, że jej część posiada własny aktywny metabolizm. Oznacza to, że pewien procent tłuszczu w ciele jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

  Czytaj więcej

 3. Białko - najważniejsze informacje i właściwości

  Węglowodany i tłuszcze to robotnicy, którzy ciężko pracują dostarczając naszemu ciału energii do funkcjonowania, a także regeneracji i rozbudowy. Podobnie jak pracownik fizyczny potrzebują materiałów, z których powstanie gotowy projekt. Proteiny są takim materiałem, który w razie konieczności może zmienić się w jednego z pracowników. Według naukowców, dietetyków i sportowców są najważniejszym składnikiem żywienia, bez którego układ odpornościowy, mięśnie, a także mózg nie funkcjonowałby prawidłowo. Zdobywając podstawowe informacje o białku w diecie, zdacie sobie sprawę, jaka jest prawidłowa ilość tego makroskładnika dla osób o różnym stopniu aktywności, a także podczas redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej.

  Czytaj więcej

 4. Marchew Surowa

  Marchew, warzywo znane już od wieków to tradycja, a jednocześnie odkrycie XXI wieku. Jej właściwości przyprawiają o zdumienie wielu lekarzy a zaskakująco niska kaloryczność przekonuje, iż warto po nią sięgnąć. 100 gram marchwi to tylko 40 kcal, dzięki czemu jest świetnym sprzymierzeńcem odchudzania.

  Czytaj więcej

 5. Pomidor

  Dlaczego warto sięgnąć po pomidory? Po pierwsze - tanie, bo polskie. Po drugie - dostępne przez cały rok, z czego większość czasu w pełni wartościowe. Po trzecie - trudno znaleźć przykład lepszej bomby odżywczej, Po czwarte - likopen, sprawca zamieszania wokół pomidorów - udokumentowany opóźniacz procesów starzenia.

  Czytaj więcej

 6. Żywność funkcjonalna a odchudzanie

  Trudno określić, kiedy dokładnie nastała moda na zdrowy styl życia. Jedno jest pewne - trend na bycie "fit" wszystkim wychodzi na dobre. Zdrowe odżywianie, połączone ze zwiększoną aktywnością fizyczną ma zapewnić nam nie tylko piękny wygląd i wymarzone kształty, ale także dłuższe życie w optymalnej kondycji psychofizycznej.

  Czytaj więcej

 7. Zdrowe odżywianie nie musi być trudne

  Szczupła sylwetka to oznaka zdrowia i dobrego samopoczucia. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju już od dłuższego czasu panuje prawdziwa moda na bycie fit. Niestety, wciąż bardzo wiele osób, pomimo wielu starań boryka się z problemem nadprogramowych kilogramów. Jak sobie z nim poradzić? Sekretem jest odpowiednie odżywianie.

  Czytaj więcej

 8. Czubryca

  Poznaj zdrową alternatywę dla soli w kuchni.

  Czytaj więcej

 9. Ksylitol

  Ksylitol inaczej cukier brzozowy, poliol który w swym smaku jest bardzo podobny do cukru. Dzięki swojemu szlakowi metabolicznemu posiada on o 40 % mniej kcal od cukru, ma działanie przeciwpróchnicze oraz przyspiesza perystaltykę jelit.

  Czytaj więcej

 10. Lista warzyw 1

  Czytaj więcej

 11. Lista warzyw 2

  Czytaj więcej

 12. Prowadź dzienniczek spożywanych posiłków

  Doskonałym rozpoczęciem efektywnego odchudzania jest prowadzenie przez 2 tygodnie dzienniczka tego, co jesz. Dzięki niemu zmaleje prawdopodobieństwo podjadania (bo przecież nie pochłoniesz już całej tabliczki czekolady, wiedząc, że musisz to zanotować).

  Czytaj więcej

Porady dietetyka

Masa startowa

szybki i racjonalny sposób na jej uzyskanie

więcej porad

Inspiracje kulinarne

Pomidory z czosnkiem i oliwą – 142 kcal

Lekkie, bardzo proste w przygotowaniu i pyszne danie, z dużą zawartością potasu (dzięki pomidorom). To doskonała i zdrowa przekąska, kiedy chwyci nas nagły głód.

więcej inspiracji

Sklep

Zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej »