Program racjonalny Czas trwania: 14-28 dni

Program Racjonalny to propozycja dla osób, które chcą schudnąć nie rezygnując z częściowego przyjmowania regularnych posiłków. Polega on na zastąpieniu regularnych dań, produktami SmartFood w zakresie ok. 70% - 80% codziennej diety. Dzięki temu możesz cieszyć się swoimi ulubionymi potrawami, a to z kolei wpływa korzystnie na twoją motywację. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz połączyć proces odchudzania z większą aktywnością fizyczną - pomoże Ci ona jeszcze szybciej osiągnąć zamierzony cel. Program Racjonalny jest też kolejnym etapem po ukończeniu Programu Efektywnego.

Co zyskujesz?

 • Łatwą w stosowaniu dietę, widoczne rezultaty oraz dodatkową energię
 • Skuteczne wyszczuplenie, z zachowaniem tkanek mięśniowych i kostnych, jędrną, napiętą skórę oraz szybszą przemianę materii
 • Pozytywną zmianę swoich nawyków żywieniowych
 • Zmniejszenie zjadanych porcji (przyzwyczajasz swój układ pokarmowy i żołądek do mniejszej ilości jedzenia)
 • Posiłki SmartFood są łatwe i szybkie w przygotowaniu zarówno w domu, jak i w pracy, dzięki czemu masz więcej czasu dla siebie.

Program

 • Zastępujesz 70 - 80% regularnych posiłków produktami SmartFood
 • Obejmuje minimum 3 do 4 posiłków SmartFood dziennie, 1 porcję warzyw lub owoców, uzupełnionych o małą ilość zdrowych tłuszczów (np. łyżka oliwy w sałatce) i 1 regularny posiłek* (białka zwierzęce – mięso czerwone, drób, ryby z porcją warzyw)
 • Utrzymujesz dobowy bilans energetyczny w przedziale 1000 - 1600 kcal w zależności od aktywności, samopoczucia i twojej determinacji
 • Regularność przyjmowania posiłków powoduje uczucie sytości przez cały dzień ·        
 • Przyjmowanie 1 raz dziennie regularnego posiłku wpływa korzystnie na Twoje nastawienie do diety
 • Różnorodność posiłków nie skazuje Cię na monotonię żywieniową. Możesz dostosować potrawy do swoich upodobań kulinarnych

* Regularny posiłek może być śniadaniem lub obiadem. Unikaj produktów tłustych i ciężkostrawnych – więcej informacji znajdziesz w poradach.Twój dzień

 • Śniadanie

  1x Granulki z otrębów pszennych SmartFood z odłuszczonym mlekiem lub jogurtem bez cukru opcjonalnie: porcja płatków zbożowych bez dodatku cukru (5 łyżek z odtłuszczonym mlekiem lub jogurtem naturalnym)

  1x szklanka wody lub napój bez cukru

 • Drugie śniadanie

  1x koktajl SmartFood o dowolnym smaku

 • Obiad

  1x makaron SmartFood

  dowolna ilość zielonych warzyw z listy #1 i #2

 • Przekąska

  1x koktajl, deser, zupa lub omlet SmartFood

 • Kolacja

  1x koktajl, deser, zupa lub omlet Smartfood

  dowolna ilość warzyw z listy #1

Ważne informacje

 • Produkty SmartFood mogą być spożywane tylko przez osoby zdrowe, ponadto nie mogą być jedynym źródłem odżywiania dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.
 • Bardzo istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Pij minimum 1,5l wody dziennie.
 • Przestrzegaj dokładnie instrukcji przyrządzania posiłków.
 • Pamiętaj o konieczności zbilansowania diety, w postaci dodatkowych porcji warzyw, owoców i zdrowych tłuszczy.
 • Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie zwiększ ilość przyjmowanych posiłków, tak aby zbilansować zapotrzebowanie organizmu na energię.
 • Pamiętaj, że kluczem do osiągnięcia optymalnych efektów, jest utrzymanie bilansu energetycznego na odpowiednio niskim poziomie.
 • Wszystkie napoje pij bez cukru. Na początku diety dopuszczalne jest stosowanie słodzików.
 • Jeśli nie masz możliwości zjedzenia posiłków w regularnych odstępach czasu, nie jedz podwójnych porcji na kolację. Możesz to zrobić tylko w przypadku śniadania lub obiadu.

Co zrobić gdy?

 • Pojawi się nagły głód. Pojawia się głównie wtedy, gdy zaczynasz podjadać lub stosować odstępstwa od diety. Dlatego tak ważne jest nieopuszczanie posiłków i ścisłe stosowanie się do zaleceń programu. Głód może też wynikać ze zwykłej chęci jedzenia (co nie jest równoznaczne z prawdziwym głodem). W takiej sytuacji zjedz więcej warzyw z listy 1, wypij dużą szklankę wody lub sięgnij po dodatkową saszetkę Smartfood.          
 • Jeśli Twój styl życia (praca, obowiązki domowe, wyjazd) nie pozwala na zachowanie regularności stosowania programu. Pamiętaj że kluczem do osiągnięcia założonego celu jest utrzymanie przedziału bilansu energetycznego i wyrównanie nadwyżki kalorii w dniach następnych, za pomocą mniej kalorycznych posiłków lub rezygnacji z niektórych dań.
 • Jesteś na obiedzie rodzinnym lub kolacji ze znajomymi. Nie rezygnuj z okazji! Sięgnij, co najmniej 30 min przed obiadem lub kolacją, po posiłek wysokobiałkowy SmartFood (koktajl, zupę lub omlet), dzięki czemu zjesz mniejsze porcje. Jeżeli to możliwe, postaraj się zbilansować nadmiar kalorii w kolejnych dniach.
 • Zdarzyło Ci się zjeść wysokokaloryczny posiłek lub przekąskę. Kluczem do uzyskania optymalnych efektów odchudzania, jest zaplanowanie zużycia energetycznego w dłuższym okresie czasu. Postaraj się w następnych dniach zmniejszyć spożycie kalorii w posiłkach, tak aby zniwelować nadwyżkę, która powstała.

A co jeśli pojawią się?

Zaparcia

W związku ze zmniejszonym przyjmowaniem pokarmów stałych, jeśli zaniedbasz spożywanie błonnika, mogą pojawić się zaparcia. Kiedy taka sytuacja nastąpi, zacznij jeść więcej warzyw z listy 1, najlepiej gotowanych. Możesz również pić wodę bogatą w magnez. Jeśli zaparcia utrzymają się dłużej lub pojawiały się przed rozpoczęciem diety, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Biegunka

Występuje najczęściej wtedy, gdy nagle zmieniamy swoje nawyki żywieniowe (np. zaczynamy jeść więcej warzyw nietolerowanych przez delikatne jelita). Czasami biegunka wynika z nietolerancji laktozy, a w bardzo rzadkich przypadkach, białka w mleku (wspomaga ono przyjmowanie pożywienia). Jeśli symptomy utrzymują się dłużej, skontaktuj się z lekarzem.

Bóle głowy


Jeśli pojawiają się sporadycznie w ciągu kilku pierwszych dni i towarzyszą im mdłości, sięgnij po dużą ilość napojów. Pamiętaj też o soleniu produktów.

Nieświeży oddech


Może być (ale nie musi) jedną z reakcji fizjologicznych pojawiających się w trakcie stosowania diety proteinowej. Obecność acetonu jest potwierdzeniem właściwego działania diety. Jeśli jednak nieświeży oddech zacznie przeszkadzać Tobie i Twojemu otoczeniu, zastosuj odświeżacz do jamy ustnej (ważne, aby był bez cukru).

Napięcie przedmiesiączkowe


W przypadku niektórych kobiet, może się zdarzyć, że zatrzymanie wody w organizmie przed miesiączką ukryje spadek wagi.

Zaburzenia cyklu


Tkanka tłuszczowa utrzymuje równowagę hormonalną w organizmie kobiet. Jej zmniejszenie może tymczasowo zaburzyć cykle miesiączkowe. Zawroty głowy, zmęczenie, skurcze - wszystkie wynikają z niedoboru soli, potasu lub magnezu. Jeśli zauważysz takie symptomy, zrezygnuj tymczasowo z diety i poinformuj swojego lekarza.

Porady dietetyka

Regularność posiłków

Dostarczanie niezbędnej energii organizmowi w stałych porach jest bardzo istotnym czynnikiem skutecznego odchudzania. Dowiedz się dlaczego.

więcej porad

Inspiracje kulinarne

Sos tzatzykowy - 122 kcal

Grecki przysmak, który teraz sami możemy przyrządzić sobie w domu. Sos jest prosty w przygotowaniu i nie wymaga żadnych wyszukanych składników. Idealnie nadaje się jako dodatek do sałatek lub dip do warzyw (skrojone w słupki ogórek, marchew).

więcej inspiracji

Sklep

Zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej »