SmartFood dla sportowców i aktywnych wegetarian

Produkty SmartFood przeznaczone są nie tylko dla osób otyłych ale również dla ludzi aktywnych i sportowców. W jakim celu można wykorzystać żywność niskoenergetyczną bogatą w białko i składniki mineralne? Odpowiedź na to zagadnienie umieszczamy poniżej.

Dla aktywnych wegetarian

smartfood dla wegetarianWegetarianizm jest dietą alternatywną, wykluczającą z codziennego żywienia produkty pochodzenia zwierzęcego. Jedną z najbardziej radykalnych odmian wegetarianizmu jest weganizm,  który pozwala jedynie spożywać produkty pochodzenia roślinnego całkowicie wykluczając wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego nawet mleko, jaja oraz miód.

Pomimo szeregu niewątpliwych zalet, dieta wegetariańska ma swoje minusy:

 • mała ilość białka w diecie,
 • niepełnowartościowe białko ze spożytych produktów,
 • niedobory witamin B12 oraz witaminy D,
 • niedostatek energii w diecie,
 • niedobór składników pokarmowych żelaza, cynku oraz wapnia,
 • słaba strawność diety,
 • wegetarianizm może prowadzić do gorszego regenerowania się organizmu, osłabienia procesów wzrostu, anemii, kwashiorkor oraz marasmus, neuropatii, biegunki, zaburzeń miesiączkowania czy krzywic

Produkty SmartFood nie zawierają białek mięsa, jedynie białka soi lub białka mleka, dlatego nadają się idealnie dla osób będących na diecie wegetariańskiej (wyjątek stanowi produkt: Placki o smaku wędzonego łososia, w którego składzie występuje ryba). Dzięki dużej zawartości pełnowartościowego białka oraz fortyfikacji witamin D i B12, składników mineralnych: żelaza, cynku i wapnia doskonale uzupełniają niedobory tych składników pokarmowych, pozwalając uniknąć przeciwwskazań do stosowania diety bezmięsnej. Sięgaj po produkty SmartFood, by uzupełnić niedobory białka w diecie.Szybka redukcja masy ciała

smartfood redukcja masy ciała

Rywalizacja sportowa na poziomie zawodowym wiąże się utrzymaniem danej masy ciała, jednak w czasie wolnym zawodnicy nietrenujący szybko nabierają nadmiernych kilogramów. Ze względu na swoje właściwości produkty SmartFood polecane szczególnie są dla:


 • Dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe np. biegi, pływanie, rower, triatlon w których zawodnik musi dążyć do posiadania jak najniższej masy startowej (niższy wydatek energetyczny na ruch) wiąże się to z posiadaniem niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie 6-8%.
 • Sporty wytrzymałościowo - dynamiczne np. piłka nożna, koszykówka, siatkówka w tych konkurencjach sportowych nadmierna masa ciała może powodować zwiększoną kontuziogenność, gorszą wydolność organizmu i słabsze wyniki sportowe. Zawartość tkanki tłuszczowej 6-12%.
 • Sporty walki wytrzymałościowo-siłowo-dynamiczne  np. BJJ, judo, MMA, taekwondo  zawodnicy w sportach walki występują w danych kategoriach wagowych, do zawodów uczestnik niekiedy musi stracić 5-10 kg, poprzez redukcję masy ciała oraz odwodnienie organizmu.
 • Zawody sylwetkowe / redukcja masy ciała do wyjazdu na wakacje / przygotowanie sylwetki do sezonu plażowego - we wszystkich przypadkach ważna jest jak najmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej. Przygotowanie do zawodów czy "przygotowanie do sezonu" odbyć się musi zazwyczaj krótkim czasie i niesie za sobą możliwość niedoborów witamin i składników mineralnych.

Produkty SmartFood dzięki niskiej energetyczności, dużej zawartości białka oraz fortyfikacji składnikami odżywczymi skutecznie pomogą w szybkiej i skutecznej redukcji masy ciała (powrotu do masy optymalnej), zmniejszając ryzyko wystąpienia niedoborów składników mineralnych i witamin oraz zmniejszając degradację mięśnia (ponieważ zawierają niezbędne aminokwasy egzogenne).


Nawodnienie organizmu

smartfood nawodnieniePodczas aktywności fizycznej występuje wzmożona potliwość (termogeneza drżeniowa), co powoduje ubytek w organizmie wody, glukozy oraz elektrolitów (z jednym litrem potu tracimy 80 mmol Cl, 80 mmol Na, 3-8 mmol K, 1,25 mmol Ca), dlatego na każde 10 minut wysiłku należy dostarczyć 100-200 ml płynów bogatych w aniony (chlor, siarczany, dwuwęglany i fosforany) kationy (potasu, sodu, wapnia, magnezu) oraz mieszankę cukrów (o wysokim i niskim IG).

W jaki sposób należy się nawadniać? Zwykła woda nawadnia gorzej od napojów izotonicznych, które posiadają osmotyczność w przedziale 280-295 mOsm/L, tym samym najlepszą przyswajalność. 

Czym różni się izotonik Smartfood od innych napojów?

Izotoniki oferowane przez SmartFood posiadają najlepszą osmotyczność 295 mOsm/L, posiadają zestaw anionów i kationów które traci się wraz z potem oraz dodatkowo posiadają zestaw 10 witamin które traci się wraz z potem! Produkty nie posiadają charakterystycznego kwaśnego smaku dzięki czemu nie powodują zgagi (częsty objaw u sportowców stosujących napoje izotoniczne) i zapobiegają przesyceniu się smakiem! Jedna saszetka izotoniku SmartFood pokrywa zapotrzebowanie na składniki odżywcze przez 1,5h treningu!

Uzupełnienie białka

smarfood uzupełnienie białkaPodczas budowy masy mięśniowej oraz przy wzmożonym wysiłku fizycznym należy dostarczać większe ilości pełnowartościowego białka (od 1,4 do 2,2 g./kg.m.c.). Gdy wykonujemy ruch (pracę) daną grupą mięśniową, pojawiają się mikrouszkodzenia, których regeneracja, odbudowa czy nadbudowa (w zależności od rodzaju wysiłku fizycznego) trwa od 24 do 72 godzin. Do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych niezbędne są aminokwasy, szczególnie te egzogenne, których nie wytwarza ludzki organizm. Białko można uzupełnić poprzez stereotypowego kurczaka, rybę czy twaróg, jednak przy dłuższym ich spożywaniu kolejny ten sam posiłek staje się nudny i monotonny. SmartFood proponuje alternatywę! Osoby przejedzone nabiałem i białym mięsem lub niemające czasu na przygotowywanie posiłków powinny sięgnąć po produkty wysokobiałkowe i batony SmartFood (baton lub posiłek wysokobiałkowy SmartFood zapewnia ok 25g pełnowartościowego białka - ilość białka w posiłku nie powinna przekraczać 30 - 35g). Ich szybkie i łatwe przygotowanie oraz niepowtarzalny smak urozmaici dietę każdego sportowca.


Uzupełnienie składników odżywczych

 Podczas wysiłku fizycznego wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne w szczególności: witaminę C, witaminy z grupy B, Żelazo, Potas, Magnez czy Wapń. Niedobory mikroskładników pokarmowych prowadzą do:

 • gorszej regeneracji organizmu
 • pojawienia się uczucia zmęczenia
 • możliwości pojawienia się depresji
 • osłabienia odporności
 • gorszego samopoczucia

Długotrwały niedobór poszczególnych witamin i składników mineralnych prowadzi do licznych chorób! Dlatego też SmartFood oferuje zamienniki posiłków, napoje izotoniczne oraz batony w których dzienne zapotrzebowanie na mikroskładniki odżywcze wynosi ok. 30% w jednym posiłku.

Będąc na diecie redukcyjnej o zwiększonej ilości białka, często zapomina się o spożywania błonnika pokarmowego, który między innymi przyspiesza pasaż pokarmu, dzięki czemu reguluje procesy trawienne organizmu. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik pokarmowy to 25 - 40g.  W celu wzbogacenia diety o niezbędny błonnik pokarmowy sięgnij po granulki SmartFood, batony oraz napój redukujący apetyt, który w swym składzie zawiera konjac. Pamiętaj by przy diecie bogatej w błonnik i białko spożywać większe ilości płynów.

smartfood portfolio

Porady dietetyka

Warzywa - lista nr. 2

Lista warzyw do spożycia, s zależności od ilości kilogramów które musisz zrzucić oraz zaleceń dietetyka prowadzącego.

więcej porad

Inspiracje kulinarne

Surówka z porem, marchewką i jabłkiem - 166 kcal

Pyszna surówka warzyw, owoców i orzechów, którą możemy przygotować o każdej porze roku ze względu na dostępność produktów. Łatwa w przygotowaniu i zaspokajająca apetyty na dłuższy czas.

więcej inspiracji

Sklep

Zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej »